Tuesday, September 21, 2010

Let's all take the Do The Reuse Challenge!



This is a Sponsored post written by me on behalf of Aladdin. All opinions are 100% mine.


The Aladdin Company has issued a 30 day Challenge to give up disposable paper cups, water bottles, and food containers. I would hope that most of us have already eliminated as much of these products as possible for both "green" and "frugal" reasons. I also hope that at the end of 30 days, most participants will find that it has become a habit to use reusbale products instead of disposables! If you are willing to take the Do The Reuse Challenge and encourage others to take it as well, go visit the Aladdin website and "Like" Aladdin on Facebook today;)


Here are some stats on waste:


● Seven million barrels of oil are used to produce the disposable bottles Americans go through in one year.
● In the United States, 50 billion disposable water bottles are consumed per year; 137,000 per day; 1,585 per second.
● It costs about $165 a year to make drip coffee at home versus $636 to buy drip coffee at your local café.
● Unless we change our habits, 23 billion paper coffee cups will be thrown out in 2010.
● Nine dollars will generally cover a decent lunch out. If you buy rather than pack a lunch five days a week, you shell out about $2,350 a year.


We are a family that takes our lunches when we will not be eating at home. Each family member has their own lunch bag, refillable cup, and we use dishwasher safe reusable containers for our food. Before we began this lifestyle change, Nick would buy his lunch when working at the office, which would cost about $10 per day, which was about $50 per week, or $200 per month. Instead, I wash his containers every night and reuse them. The cost of food is now about $5 per week, or $20 per month. This saves $180 per month. Joshua and Logan both take their lunches to school. If they ate the school lunch, it would be $2.50 per child, per day ($5), which would be $25 per week, or $100 per month. Taking their own lunch costs about $10 per week for both, or about $40 per month. Saving us $60 per month. Aaron and I eat lunch at home, and we use "normal" plates, so we do not have anything to throw out or recycle.


Our family has accepted the challenge, and will continue to find ways that we can reduce our waste, and save money at the same time. Our next step is to eliminate paper towels by using cloth napkins and dishtowels that can be washed. We also are switching to washable plastic tumblers in the bathroom for use when brushing our teeth, and eliminating paper cups. Share with me your ideas on how to save and eliminate waste in the comments!




Visit Sponsor's Site



No comments: